podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Hongkong - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Hongkong - wiza, ambasady, przepisy

Hongkong     
hongkong
Hongkong - podróże do HongkonguHongkong - mapa krajuHongkong - spis artykułów i galeriiHongkong - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeHongkong - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaHongkong - szczepienia, zdrowie, poradyHongkong - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROHongkong - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOHongkong - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy, mający ważne paszporty, mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hong­kongu do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy (nie­le­galne podjęcie pracy zagrożone jest karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 tys. HKD) oraz udających się do Hongkongu na pobyt stały.
Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo­-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Od obywateli polskich przy wjeździe do ChRL wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (6-7/F Lower Block, China Resources Building, 26 Harbour Rd). Na wizę czeka się ok. 2 dni robocze. Szybciej można ją uzyskać za dodatkową odpłatnością w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). Osoby przybywające do Hong­kongu z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia grani­cy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w China Visa Office. Wizę można także uzyskać na lotnisku w kantorze China Travel Services (Hong Kong), stoisko nr A 05 w hali przylotów, codziennie od 8.45 do 22.00, tel. (852) 22612062. W zasadzie nie wymaga się okazywania środków finansowych na granicy. Wymóg ten może jednak być zastosowany w przypadkach szcze­gólnych, np. przy kolejnym przekraczaniu granicy przez osoby, które poprzednio okazały się niewypłacalne. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 120 HKD.
Informacje dla kierowców
W Hongkongu obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Prawo jazdy polskie ani mię­dzyna­rodowe nie są honorowane.
Przepisy celne
Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Hongkong jest obszarem wolnocłowym – cła pobierane są wyłącznie za alkohol, papierosy, importowane kosmetyki, samochody i paliwa. Zabrania się wwożenia oraz wywożenia bez specjalnej zgody takich artykułów jak broń i amu­nicja, kość słoniowa, lekarstwa, mięso, a także zwierząt i roślin.
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest niewielkie i ogranicza się głównie do kradzieży kieszonkowych.
Przydatne informacje
• Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Hong­kongu można uzyskać na stronie internetowej Hong Kong Tourist Association: www.hkta.org

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Konsulat Generalny RP w Hongkongu
Rooms 3505-06, Hopewell Centre
183 Qeens's Road East
Hong Kong
tel.: (00-852) 28 40 07 79, 28 40 08 14
faks: (00-852) 28 40 07 62, 29 18 91 09
e-mail: kgrphk@netvigator.com
www.polandtrade.com.hk
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Patrz: Chiny